2019 Wednesday Night Class Races, Summer Series

Western Lake Superior

Duluth Yacht Club

A Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFDYC Summer Series Race #3DYC Spring Series Race #4TotalNett
1 Melges 32 Rob Finnigan  A Strawman 24 3.0 1.0 4.0 4.0
2 Flying Tiger 10 Tim Buck A Hobbes 54 4.0 2.0 6.0 6.0
3 J/35 Dave Kask  A Moon River 72 5.0 3.0 8.0 8.0
4 J/35 Keith Stauber  A Papa Gaucho II 72 1.0 8.0 DNC 9.0 9.0
5 Synergy 1000 Eric Thomas A Pearl 39 2.0 8.0 DNC 10.0 10.0
6 Farr 30 Tom Torgerson A Sixx 54 7.0 4.0 11.0 11.0
7 Olson 40 Steve Schick  A Screamin O 51 6.0 5.0 11.0 11.0

B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFDYC Summer Series Race #3DYC Spring Series Race #4TotalNett
1 Tripp 33 Steve & Kris Henry B Kicks 81 1.0 1.0 2.0 2.0
2 Heritage 1 Ton Paul Buckley  B Captain Cool 114 2.0 2.0 4.0 4.0
3 B25 Tom Rauschenfels  B Swedish Magic 135 3.0 3.0 6.0 6.0
4 J/36 Chris Friese B Radio Flyer 87 5.0 4.0 9.0 9.0
5 J/29 FR/IB Paul Almirall B Indigo 126 6.0 5.0 DNF 11.0 11.0
6 Olson 30 Robert Schroer  B Tweety 102 4.0 9.0 DNC 13.0 13.0
7 Beneteau 38 Krister Mattson  B Loki II 111 9.0 DNC 9.0 DNC 18.0 18.0
7 J/33 Chris Baumgarten B Zenith 84 9.0 DNC 9.0 DNC 18.0 18.0

C Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFDYC Summer Series Race #3DYC Spring Series Race #4TotalNett
1 J/22 Susan Mattis Turnham C Stellar Jay 180 1.0 2.0 3.0 3.0
2 Scampi 30 Paul Danielson  C Golden Draft 174 4.0 1.0 5.0 5.0
3 J/22 David Turnham  C Whiskey Jack 180 2.0 3.0 5.0 5.0
4 S2 7.9 IB Terry Anderson C Windwalker 174 3.0 4.0 7.0 7.0
5 Ranger 28 Kelly McMahon C Udder Chaos 183 5.0 5.0 10.0 10.0
6 Cal 25 Brian Hammond C Ellida 216 7.0 8.0 DNF 15.0 15.0
7 Lindenberg 26 IB  Matt Ruona C 99 Problems 177 11.0 DNC 6.0 17.0 17.0
8 San Juan 24 Derek Brochu C Northern Light 219 6.0 11.0 DNC 17.0 17.0
9 Ultimate 20 Gini Breidenbach C Running With Scissors 147 11.0 DNC 7.0 18.0 18.0
10 Ericson 32 TM Larry Mariette C Key of Sea 168 11.0 DNC 11.0 DNC 22.0 22.0

J24 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFDYC Summer Series Race #3DYC Spring Series Race #4TotalNett
1 J/24 Scott Tompkins J24 151 168 1.0 3.0 4.0 4.0
2 J/24 Ben Stauber J24 Insatiable 168 4.0 1.0 5.0 5.0
3 J/24 Mike Signorelli J24 Send It 168 5.0 2.0 7.0 7.0
4 J/24 Scott Halenbeck J24 Wai 168 2.0 5.0 7.0 7.0
5 J/24 Jay Erickson J24 Danger Zone 168 3.0 4.0 7.0 7.0

Jib & Main Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFDYC Summer Series Race #3DYC Spring Series Race #4TotalNett
1 Pearson 33 Pat Collins  Jib & Main Satori 174 1.0 2.0 3.0 3.0
2 Ericson 30+ Allen + Mary Reed Jib & Main Impetuous 189 3.0 1.0 4.0 4.0
3 San Juan 28 Lauri Shefchik Jib & Main Bigger Juan 198 2.0 3.0 5.0 5.0
4 C & C 32 Christain Fraser Jib & Main Cat III Bravo 184 4.0 4.0 8.0 8.0

DYC Summer Series Race #3 - A Fleet - 07/24/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1820, Distance: 5.46, Course: 8, Wind dir: SW, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/35 Keith Stauber  A Papa Gaucho II 72 1:04:19 0:57:46 0:00:00 5.094 kn 1.0
2 Synergy 1000 Eric Thomas A Pearl 39 1:01:28 0:57:55 0:00:09 5.33 kn 2.0
3 Melges 32 Rob Finnigan  A Strawman 24 1:00:10 0:57:59 0:00:13 5.445 kn 3.0
4 Flying Tiger 10 Tim Buck A Hobbes 54 1:03:39 0:58:44 0:00:58 5.147 kn 4.0
5 J/35 Dave Kask  A Moon River 72 1:05:49 0:59:16 0:01:30 4.977 kn 5.0
6 Olson 40 Steve Schick  A Screamin O 51 1:04:57 1:00:19 0:02:33 5.044 kn 6.0
7 Farr 30 Tom Torgerson A Sixx 54 1:05:52 1:00:57 0:03:11 4.974 kn 7.0

DYC Spring Series Race #4 - A Fleet - 7/31/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 6.97, Course: 4, Ave wind: 7
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Melges 32 Rob Finnigan  A Strawman 24 1:37:13 1:34:26 0:00:00 4.302 kn 1.0
2 Flying Tiger 10 Tim Buck A Hobbes 54 1:43:25 1:37:09 0:02:43 4.044 kn 2.0
3 J/35 Dave Kask  A Moon River 72 1:49:50 1:41:28 0:07:02 3.808 kn 3.0
4 Farr 30 Tom Torgerson A Sixx 54 1:47:55 1:41:39 0:07:13 3.875 kn 4.0
5 Olson 40 Steve Schick  A Screamin O 51 1:49:46 1:43:51 0:09:25 3.81 kn 5.0
6 J/35 Keith Stauber  A Papa Gaucho II 72 DNC       8.0
6 Synergy 1000 Eric Thomas A Pearl 39 DNC       8.0

DYC Summer Series Race #3 - B Fleet - 07/24/2019 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1815, Distance: 5.46, Course: 8, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Tripp 33 Steve & Kris Henry B Kicks 81 1:04:15 0:56:53 0:00:00 5.099 kn 1.0
2 Heritage 1 Ton Paul Buckley  B Captain Cool 114 1:09:13 0:58:51 0:01:58 4.733 kn 2.0
3 B25 Tom Rauschenfels  B Swedish Magic 135 1:12:36 1:00:19 0:03:26 4.512 kn 3.0
4 Olson 30 Robert Schroer  B Tweety 102 1:10:29 1:01:12 0:04:19 4.648 kn 4.0
5 J/36 Chris Friese B Radio Flyer 87 1:09:17 1:01:22 0:04:29 4.728 kn 5.0
6 J/29 FR/IB Paul Almirall B Indigo 126 1:18:10 1:06:42 0:09:49 4.191 kn 6.0
7 Beneteau 38 Krister Mattson  B Loki II 111 DNC       9.0
7 J/33 Chris Baumgarten B Zenith 84 DNC       9.0

DYC Spring Series Race #4 - B Fleet - 7/31/2019 at 1800

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 1820, Distance: 6.97, Course: 4, Ave wind: 7
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Tripp 33 Steve & Kris Henry B Kicks 81 1:58:06 1:48:41 0:00:00 3.541 kn 1.0
2 Heritage 1 Ton Paul Buckley  B Captain Cool 114 2:08:50 1:55:35 0:06:54 3.246 kn 2.0
3 B25 Tom Rauschenfels  B Swedish Magic 135 2:12:20 1:56:39 0:07:58 3.16 kn 3.0
4 J/36 Chris Friese B Radio Flyer 87 2:16:38 2:06:32 0:17:50 3.061 kn 4.0
5 J/29 FR/IB Paul Almirall B Indigo 126 DNF       5.0
6 Olson 30 Robert Schroer  B Tweety 102 DNC       9.0
6 Beneteau 38 Krister Mattson  B Loki II 111 DNC       9.0
6 J/33 Chris Baumgarten B Zenith 84 DNC       9.0

DYC Summer Series Race #3 - C Fleet - 07/24/2019 at 1800

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 1810, Distance: 5.06, Course: 4, Wind dir: SW, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/22 Susan Mattis Turnham C Stellar Jay 180 1:13:05 0:57:54 0:00:00 4.154 kn 1.0
2 J/22 David Turnham  C Whiskey Jack 180 1:14:44 0:59:33 0:01:39 4.062 kn 2.0
3 S2 7.9 IB Terry Anderson C Windwalker 174 1:15:32 1:00:52 0:02:57 4.019 kn 3.0
4 Scampi 30 Paul Danielson  C Golden Draft 174 1:16:18 1:01:38 0:03:43 3.979 kn 4.0
5 Ranger 28 Kelly McMahon C Udder Chaos 183 1:20:32 1:05:06 0:07:12 3.77 kn 5.0
6 San Juan 24 Derek Brochu C Northern Light 219 1:24:13 1:05:45 0:07:51 3.605 kn 6.0
7 Cal 25 Brian Hammond C Ellida 216 1:34:08 1:15:55 0:18:01 3.225 kn 7.0
8 Lindenberg 26 IB  Matt Ruona C 99 Problems 177 DNC       11.0
8 Ultimate 20 Gini Breidenbach C Running With Scissors 147 DNC       11.0
8 Ericson 32 TM Larry Mariette C Key of Sea 168 DNC       11.0

DYC Spring Series Race #4 - C Fleet - 7/31/2019 at 1800

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 1815, Distance: 4.92, Course: 3, Wind dir: NE, Ave wind: 7
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Scampi 30 Paul Danielson  C Golden Draft 174 1:37:02 1:22:46 0:00:00 3.042 kn 1.0
2 J/22 Susan Mattis Turnham C Stellar Jay 180 1:39:41 1:24:55 0:02:09 2.961 kn 2.0
3 J/22 David Turnham  C Whiskey Jack 180 1:40:16 1:25:30 0:02:44 2.944 kn 3.0
4 S2 7.9 IB Terry Anderson C Windwalker 174 1:41:00 1:26:44 0:03:58 2.923 kn 4.0
5 Ranger 28 Kelly McMahon C Udder Chaos 183 1:42:57 1:27:57 0:05:11 2.867 kn 5.0
6 Lindenberg 26 IB  Matt Ruona C 99 Problems 177 1:43:03 1:28:32 0:05:46 2.865 kn 6.0
7 Ultimate 20 Gini Breidenbach C Running With Scissors 147 1:44:59 1:32:56 0:10:10 2.812 kn 7.0
8 Cal 25 Brian Hammond C Ellida 216 DNF       8.0
9 San Juan 24 Derek Brochu C Northern Light 219 DNC       11.0
9 Ericson 32 TM Larry Mariette C Key of Sea 168 DNC       11.0

DYC Summer Series Race #3 - J24 Fleet - 07/24/2019 at 1800

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 2.28, Course: 3, Wind dir: SW, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/24 Scott Tompkins J24 151 168 1:30:21 1:23:58 0:00:00 1.514 kn 1.0
2 J/24 Scott Halenbeck J24 Wai 168 1:30:42 1:24:19 0:00:21 1.508 kn 2.0
3 J/24 Jay Erickson J24 Danger Zone 168 1:34:23 1:28:00 0:04:02 1.449 kn 3.0
4 J/24 Ben Stauber J24 Insatiable 168 1:35:23 1:29:00 0:05:02 1.434 kn 4.0
5 J/24 Mike Signorelli J24 Send It 168 1:37:26 1:31:03 0:07:05 1.404 kn 5.0

DYC Spring Series Race #4 - J24 Fleet - 7/31/2019 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1810, Distance: 4.92, Course: 3, Ave wind: 7
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/24 Ben Stauber J24 Insatiable 168 1:34:13 1:20:26 0:00:00 3.133 kn 1.0
2 J/24 Mike Signorelli J24 Send It 168 1:41:40 1:27:53 0:07:27 2.904 kn 2.0
3 J/24 Scott Tompkins J24 151 168 1:42:07 1:28:20 0:07:54 2.891 kn 3.0
4 J/24 Jay Erickson J24 Danger Zone 168 1:46:41 1:32:54 0:12:28 2.767 kn 4.0
5 J/24 Scott Halenbeck J24 Wai 168 1:47:49 1:34:02 0:13:36 2.738 kn 5.0

DYC Summer Series Race #3 - Jib & Main Fleet - 07/24/2019 at 1800

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 2.28, Course: 3, Wind dir: SW, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Pearson 33 Pat Collins  Jib & Main Satori 174 38:10 0:31:33 0:00:00 3.584 kn 1.0
2 San Juan 28 Lauri Shefchik Jib & Main Bigger Juan 198 42:24 0:34:53 0:03:19 3.226 kn 2.0
3 Ericson 30+ Allen + Mary Reed Jib & Main Impetuous 189 52:17 0:45:06 0:13:33 2.617 kn 3.0
4 C & C 32 Christain Fraser Jib & Main Cat III Bravo 184 53:39 0:46:39 0:15:06 2.55 kn 4.0

DYC Spring Series Race #4 - Jib & Main Fleet - 7/31/2019 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1810, Distance: 4.92, Course: 3, Wind dir: NE, Ave wind: 7
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Ericson 30+ Allen + Mary Reed Jib & Main Impetuous 189 1:49:56 1:34:26 0:00:00 2.685 kn 1.0
2 Pearson 33 Pat Collins  Jib & Main Satori 174 1:50:54 1:36:38 0:02:12 2.662 kn 2.0
3 San Juan 28 Lauri Shefchik Jib & Main Bigger Juan 198 2:01:36 1:45:22 0:10:56 2.428 kn 3.0
4 C & C 32 Christain Fraser Jib & Main Cat III Bravo 184 2:13:55 1:58:50 0:24:24 2.204 kn 4.0


www.duluthyachtclub.org
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com