2019 Wednesday Night Class Races, Fall Series

Western Lake Superior

Duluth Yacht Club

A Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: PHRF, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFDYC Fall Series Race #1DYC Fall Series Race #2DYC Fall Series Race #3DYC Fall Series Race #4DYC Fall Series Race #5TotalNett
1 Melges 32 Rob Finnigan  A Strawman 24 3.0 1.0 4.0 1.0 1.0 10.0 10.0
2 J/35 Keith Stauber  A Papa Gaucho II 72 1.0 5.0 1.0 4.0 4.0 15.0 15.0
3 Synergy 1000 Eric Thomas A Pearl 39 8.0 DNC 2.0 3.0 2.0 2.0 17.0 17.0
4 Olson 40 Steve Schick  A Screamin O 51 2.0 6.0 5.0 3.0 6.0 22.0 22.0
5 Farr 30 Tom Torgerson A Sixx 54 5.0 DNF 3.0 6.0 5.0 5.0 24.0 24.0
6 Flying Tiger 10 Tim Buck A Hobbes 54 8.0 DNC 4.0 2.0 8.0 DNC 3.0 25.0 25.0
7 J/35 Dave Kask  A Moon River 72 4.0 7.0 7.0 6.0 7.0 31.0 31.0

B Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: PHRF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFDYC Fall Series Race #1DYC Fall Series Race #2DYC Fall Series Race #3DYC Fall Series Race #4DYC Fall Series Race #5TotalNett
1 Tripp 33 Steve & Kris Henry B Kicks 81 2.0 3.0 3.0 3.0 1.0 12.0 12.0
2 J/33 Chris Baumgarten B Zenith 84 9.0 DNC 1.0 4.0 2.0 2.0 18.0 18.0
3 B25 Tom Rauschenfels  B Swedish Magic 135 1.0 9.0 DNC 1.0 4.0 4.0 19.0 19.0
4 Olson 30 Robert Schroer  B Tweety 102 9.0 DNC 2.0 2.0 1.0 5.0 19.0 19.0
5 Heritage 1 Ton Paul Buckley  B Captain Cool 114 3.0 4.0 5.0 5.0 3.0 20.0 20.0
6 J/36 Chris Friese B Radio Flyer 87 5.0 5.0 7.0 6.0 8.0 31.0 31.0
7 J/29 FR/IB Paul Almirall B Indigo 126 4.0 7.0 8.0 7.0 7.0 33.0 33.0
8 Beneteau 38 Krister Mattson  B Loki II 111 9.0 DNC 6.0 6.0 9.0 DNC 6.0 36.0 36.0

C Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: PHRF, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFDYC Fall Series Race #1DYC Fall Series Race #2DYC Fall Series Race #3DYC Fall Series Race #4DYC Fall Series Race #5TotalNett
1 J/22 David Turnham  C Whiskey Jack 180 1.0 3.0 1.0 1.0 6.0 12.0 12.0
2 J/22 Susan Mattis Turnham C Stellar Jay 180 2.0 2.0 2.0 2.0 7.0 15.0 15.0
3 S2 7.9 IB Terry Anderson C Windwalker 174 4.0 4.0 4.0 4.0 5.0 21.0 21.0
4 Ranger 28 Kelly McMahon C Udder Chaos 183 5.0 5.0 5.0 6.0 2.0 23.0 23.0
5 Lindenberg 26 IB  Matt Ruona C 99 Problems 177 3.0 11.0 DNC 3.0 5.0 3.0 25.0 25.0
6 Ultimate 20 Gini Breidenbach C Running With Scissors 147 11.0 DNC 1.0 7.0 11.0 DNC 1.0 31.0 31.0
7 Scampi 30 Paul Danielson  C Golden Draft 174 8.0 8.0 11.0 DNC 3.0 4.0 34.0 34.0
8 San Juan 24 Derek Brochu C Northern Light 219 7.0 6.0 8.0 7.0 8.0 36.0 36.0
9 Ericson 32 TM Larry Mariette C Key of Sea 168 6.0 7.0 6.0 11.0 DNC 11.0 DNC 41.0 41.0
10 Cal 25 Brian Hammond C Ellida 216 11.0 DNC 9.0 11.0 DNC 8.0 9.0 48.0 48.0

J24 Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: PHRF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFDYC Fall Series Race #1DYC Fall Series Race #2DYC Fall Series Race #3DYC Fall Series Race #4DYC Fall Series Race #5TotalNett
1 J/24 Ben Stauber J24 Insatiable 168 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 7.0 7.0
2 J/24 Scott Tompkins J24 Hundo 168 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 9.0 9.0
3 J/24 Jay Erickson J24 Danger Zone 168 4.0 2.0 4.0 3.0 4.0 17.0 17.0
4 J/24 Mike Signorelli J24 Send It 168 3.0 5.0 3.0 5.0 5.0 21.0 21.0
5 J/24 Scott Halenbeck J24 Wai 168 6.0 DNC 4.0 5.0 4.0 3.0 22.0 22.0

Jib & Main Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: PHRF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFDYC Fall Series Race #1DYC Fall Series Race #2DYC Fall Series Race #3DYC Fall Series Race #4DYC Fall Series Race #5TotalNett
1 Pearson 33 Pat Collins  Jib & Main Satori 174 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 6.0 6.0
2 San Juan 28 Lauri Shefchik Jib & Main Bigger Juan 198 3.0 1.0 3.0 3.0 3.0 13.0 13.0
3 Ericson 30+ Allen + Mary Reed Jib & Main Impetuous 189 2.0 5.0 DNC 2.0 5.0 DNC 2.0 16.0 16.0
4 C & C 32 Christain Fraser Jib & Main Cat III Bravo 184 5.0 DNC 3.0 4.0 2.0 4.0 18.0 18.0

DYC Fall Series Race #1 - A Fleet - 08/7/2019 at 1800

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 1815, Distance: 5.2, Course: 10, Ave wind: 12
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/35 Keith Stauber  A Papa Gaucho II 72 58:28 0:52:14 0:00:00 5.336 kn 1.0
2 Olson 40 Steve Schick  A Screamin O 51 1:00:19 0:55:54 0:03:40 5.173 kn 2.0
3 Melges 32 Rob Finnigan  A Strawman 24 58:53 0:56:48 0:04:35 5.299 kn 3.0
4 J/35 Dave Kask  A Moon River 72 1:05:50 0:59:36 0:07:22 4.739 kn 4.0
5 Farr 30 Tom Torgerson A Sixx 54 DNF       5.0
6 Synergy 1000 Eric Thomas A Pearl 39 DNC       8.0
6 Flying Tiger 10 Tim Buck A Hobbes 54 DNC       8.0

DYC Fall Series Race #2 - A Fleet - 8/14/2019 at 1800

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 1820, Distance: 2.52, Course: 3, Ave wind: 4
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Melges 32 Rob Finnigan  A Strawman 24 46:01 0:45:01 0:00:00 3.286 kn 1.0
2 Synergy 1000 Eric Thomas A Pearl 39 46:46 0:45:08 0:00:07 3.233 kn 2.0
3 Farr 30 Tom Torgerson A Sixx 54 51:01 0:48:45 0:03:44 2.964 kn 3.0
4 Flying Tiger 10 Tim Buck A Hobbes 54 51:22 0:49:06 0:04:05 2.944 kn 4.0
5 J/35 Keith Stauber  A Papa Gaucho II 72 55:11 0:52:10 0:07:09 2.74 kn 5.0
6 Olson 40 Steve Schick  A Screamin O 51 59:08 0:56:59 0:11:59 2.557 kn 6.0
7 J/35 Dave Kask  A Moon River 72 1:04:57 1:01:56 0:16:55 2.328 kn 7.0

DYC Fall Series Race #3 - A Fleet - 8/21/2019 at 1800

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 1820, Distance: 5.08, Course: 9, Wind dir: NW, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/35 Keith Stauber  A Papa Gaucho II 72 56:42 0:50:36 0:00:00 5.376 kn 1.0
2 Flying Tiger 10 Tim Buck A Hobbes 54 57:02 0:52:28 0:01:51 5.344 kn 2.0
3 Synergy 1000 Eric Thomas A Pearl 39 56:15 0:52:57 0:02:21 5.419 kn 3.0
4 Melges 32 Rob Finnigan  A Strawman 24 55:45 0:53:43 0:03:07 5.467 kn 4.0
5 Olson 40 Steve Schick  A Screamin O 51 58:05 0:53:46 0:03:10 5.248 kn 5.0
6 Farr 30 Tom Torgerson A Sixx 54 59:17 0:54:43 0:04:06 5.141 kn 6.0
7 J/35 Dave Kask  A Moon River 72 1:00:53 0:54:47 0:04:11 5.006 kn 7.0

DYC Fall Series Race #4 - A Fleet - 8/28/2019 at 1800

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 1820, Distance: 5.88, Course: 10, Wind dir: S, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Melges 32 Rob Finnigan  A Strawman 24 1:10:01 1:07:40 0:00:00 5.039 kn 1.0
2 Synergy 1000 Eric Thomas A Pearl 39 1:12:55 1:09:06 0:01:26 4.838 kn 2.0
3 Olson 40 Steve Schick  A Screamin O 51 1:16:31 1:11:31 0:03:51 4.611 kn 3.0
4 J/35 Keith Stauber  A Papa Gaucho II 72 1:18:48 1:11:45 0:04:05 4.477 kn 4.0
5 Farr 30 Tom Torgerson A Sixx 54 1:19:01 1:13:43 0:06:04 4.465 kn 5.0
6 J/35 Dave Kask  A Moon River 72 1:26:02 1:18:59 0:11:19 4.101 kn 6.0
7 Flying Tiger 10 Tim Buck A Hobbes 54 DNC       8.0

DYC Fall Series Race #5 - A Fleet - 9/4/2019 at 1800

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 1820, Distance: 3.64, Course: 4, Ave wind: 4
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Melges 32 Rob Finnigan  A Strawman 24 1:17:27 1:16:00 0:00:00 2.82 kn 1.0
2 Synergy 1000 Eric Thomas A Pearl 39 1:21:17 1:18:55 0:02:55 2.687 kn 2.0
3 Flying Tiger 10 Tim Buck A Hobbes 54 1:25:38 1:22:21 0:06:22 2.55 kn 3.0
4 J/35 Keith Stauber  A Papa Gaucho II 72 1:29:55 1:25:33 0:09:33 2.429 kn 4.0
5 Farr 30 Tom Torgerson A Sixx 54 1:36:20 1:33:03 0:17:04 2.267 kn 5.0
6 Olson 40 Steve Schick  A Screamin O 51 1:41:21 1:38:15 0:22:16 2.155 kn 6.0
7 J/35 Dave Kask  A Moon River 72 1:43:12 1:38:50 0:22:50 2.116 kn 7.0

DYC Fall Series Race #1 - B Fleet - 08/7/2019 at 1800

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 1820, Distance: 5.2, Course: 10, Ave wind: 12
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 B25 Tom Rauschenfels  B Swedish Magic 135 1:06:34 0:54:52 0:00:00 4.687 kn 1.0
2 Tripp 33 Steve & Kris Henry B Kicks 81 1:02:29 0:55:28 0:00:36 4.993 kn 2.0
3 Heritage 1 Ton Paul Buckley  B Captain Cool 114 1:13:08 1:03:15 0:08:23 4.266 kn 3.0
4 J/29 FR/IB Paul Almirall B Indigo 126 1:15:22 1:04:27 0:09:35 4.14 kn 4.0
5 J/36 Chris Friese B Radio Flyer 87 1:14:01 1:06:29 0:11:37 4.215 kn 5.0
6 J/33 Chris Baumgarten B Zenith 84 DNC       9.0
6 Olson 30 Robert Schroer  B Tweety 102 DNC       9.0
6 Beneteau 38 Krister Mattson  B Loki II 111 DNC       9.0

DYC Fall Series Race #2 - B Fleet - 8/14/2019 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1810, Distance: 2.52, Course: 3, Ave wind: 4
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/33 Chris Baumgarten B Zenith 84 53:44 0:50:12 0:00:00 2.814 kn 1.0
2 Olson 30 Robert Schroer  B Tweety 102 58:56 0:54:39 0:04:27 2.566 kn 2.0
3 Tripp 33 Steve & Kris Henry B Kicks 81 58:29 0:55:05 0:04:53 2.585 kn 3.0
4 Heritage 1 Ton Paul Buckley  B Captain Cool 114 1:04:22 0:59:35 0:09:22 2.349 kn 4.0
5 J/36 Chris Friese B Radio Flyer 87 1:09:53 1:06:14 0:16:01 2.164 kn 5.0
6 Beneteau 38 Krister Mattson  B Loki II 111 1:13:53 1:09:13 0:19:01 2.046 kn 6.0
7 J/29 FR/IB Paul Almirall B Indigo 126 1:22:10 1:16:52 0:26:40 1.84 kn 7.0
8 B25 Tom Rauschenfels  B Swedish Magic 135 DNC       9.0

DYC Fall Series Race #3 - B Fleet - 8/21/2019 at 1800

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 1815, Distance: 5.08, Course: 10, Wind dir: NW, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 B25 Tom Rauschenfels  B Swedish Magic 135 1:05:50 0:54:24 0:00:00 4.63 kn 1.0
2 Olson 30 Robert Schroer  B Tweety 102 1:03:52 0:55:14 0:00:50 4.772 kn 2.0
3 Tripp 33 Steve & Kris Henry B Kicks 81 1:02:07 0:55:16 0:00:51 4.907 kn 3.0
4 J/33 Chris Baumgarten B Zenith 84 1:04:11 0:57:04 0:02:40 4.749 kn 4.0
5 Heritage 1 Ton Paul Buckley  B Captain Cool 114 1:06:52 0:57:13 0:02:49 4.558 kn 5.0
6 Beneteau 38 Krister Mattson  B Loki II 111 1:09:08 0:59:44 0:05:20 4.409 kn 6.0
7 J/36 Chris Friese B Radio Flyer 87 1:08:31 1:01:09 0:06:45 4.449 kn 7.0
8 J/29 FR/IB Paul Almirall B Indigo 126 1:17:04 1:06:24 0:12:00 3.955 kn 8.0

DYC Fall Series Race #4 - B Fleet - 8/28/2019 at 1800

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 1815, Distance: 5.88, Course: 10, Wind dir: S, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Olson 30 Robert Schroer  B Tweety 102 1:20:34 1:10:34 0:00:00 4.379 kn 1.0
2 J/33 Chris Baumgarten B Zenith 84 1:19:47 1:11:33 0:00:59 4.422 kn 2.0
3 Tripp 33 Steve & Kris Henry B Kicks 81 1:19:32 1:11:36 0:01:01 4.436 kn 3.0
4 B25 Tom Rauschenfels  B Swedish Magic 135 1:27:26 1:14:12 0:03:38 4.035 kn 4.0
5 Heritage 1 Ton Paul Buckley  B Captain Cool 114 1:29:09 1:17:59 0:07:24 3.957 kn 5.0
6 J/36 Chris Friese B Radio Flyer 87 1:29:28 1:20:56 0:10:22 3.943 kn 6.0
7 J/29 FR/IB Paul Almirall B Indigo 126 1:34:32 1:22:11 0:11:37 3.732 kn 7.0
8 Beneteau 38 Krister Mattson  B Loki II 111 DNC       9.0

DYC Fall Series Race #5 - B Fleet - 9/4/2019 at 1800

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 1815, Distance: 3.64, Course: 4, Ave wind: 4
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Tripp 33 Steve & Kris Henry B Kicks 81 1:30:55 1:26:00 0:00:00 2.402 kn 1.0
2 J/33 Chris Baumgarten B Zenith 84 1:36:43 1:31:37 0:05:37 2.258 kn 2.0
3 Heritage 1 Ton Paul Buckley  B Captain Cool 114 1:46:27 1:39:32 0:13:32 2.052 kn 3.0
4 B25 Tom Rauschenfels  B Swedish Magic 135 1:48:16 1:40:05 0:14:04 2.017 kn 4.0
5 Olson 30 Robert Schroer  B Tweety 102 1:47:38 1:41:27 0:15:27 2.029 kn 5.0
6 Beneteau 38 Krister Mattson  B Loki II 111 1:55:50 1:49:06 0:23:06 1.885 kn 6.0
7 J/29 FR/IB Paul Almirall B Indigo 126 2:01:36 1:53:57 0:27:57 1.796 kn 7.0
8 J/36 Chris Friese B Radio Flyer 87 2:00:11 1:54:54 0:28:54 1.817 kn 8.0

DYC Fall Series Race #1 - C Fleet - 08/7/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 3.92, Course: 9, Ave wind: 12
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/22 David Turnham  C Whiskey Jack 180 47:17 0:35:31 0:00:00 4.974 kn 1.0
2 J/22 Susan Mattis Turnham C Stellar Jay 180 48:28 0:36:42 0:01:11 4.853 kn 2.0
3 Lindenberg 26 IB  Matt Ruona C 99 Problems 177 50:50 0:39:16 0:03:45 4.627 kn 3.0
4 S2 7.9 IB Terry Anderson C Windwalker 174 50:57 0:39:35 0:04:04 4.616 kn 4.0
5 Ranger 28 Kelly McMahon C Udder Chaos 183 55:41 0:43:44 0:08:12 4.224 kn 5.0
6 Ericson 32 TM Larry Mariette C Key of Sea 168 56:10 0:45:11 0:09:40 4.188 kn 6.0
7 San Juan 24 Derek Brochu C Northern Light 219 1:01:08 0:46:50 0:11:18 3.847 kn 7.0
8 Scampi 30 Paul Danielson  C Golden Draft 174 58:22 0:47:00 0:11:29 4.03 kn 8.0
9 Ultimate 20 Gini Breidenbach C Running With Scissors 147 DNC       11.0
9 Cal 25 Brian Hammond C Ellida 216 DNC       11.0

DYC Fall Series Race #2 - C Fleet - 8/14/2019 at 1800

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 1815, Distance: 1.74, Course: 1, Ave wind: 4
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Ultimate 20 Gini Breidenbach C Running With Scissors 147 41:20 0:37:04 0:00:00 2.526 kn 1.0
2 J/22 Susan Mattis Turnham C Stellar Jay 180 43:58 0:38:45 0:01:41 2.375 kn 2.0
3 J/22 David Turnham  C Whiskey Jack 180 45:06 0:39:53 0:02:49 2.315 kn 3.0
4 S2 7.9 IB Terry Anderson C Windwalker 174 48:58 0:43:55 0:06:51 2.132 kn 4.0
5 Ranger 28 Kelly McMahon C Udder Chaos 183 51:56 0:46:38 0:09:33 2.01 kn 5.0
6 San Juan 24 Derek Brochu C Northern Light 219 56:24 0:50:03 0:12:59 1.851 kn 6.0
7 Ericson 32 TM Larry Mariette C Key of Sea 168 56:37 0:51:45 0:14:40 1.844 kn 7.0
8 Scampi 30 Paul Danielson  C Golden Draft 174 57:38 0:52:35 0:15:31 1.811 kn 8.0
9 Cal 25 Brian Hammond C Ellida 216 1:13:31 1:07:15 0:30:11 1.42 kn 9.0
10 Lindenberg 26 IB  Matt Ruona C 99 Problems 177 DNC       11.0

DYC Fall Series Race #3 - C Fleet - 8/21/2019 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1810, Distance: 3.36, Course: 9, Wind dir: NW, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/22 David Turnham  C Whiskey Jack 180 49:02 0:38:57 0:00:00 4.111 kn 1.0
2 J/22 Susan Mattis Turnham C Stellar Jay 180 49:48 0:39:43 0:00:46 4.048 kn 2.0
3 Lindenberg 26 IB  Matt Ruona C 99 Problems 177 51:01 0:41:06 0:02:09 3.952 kn 3.0
4 S2 7.9 IB Terry Anderson C Windwalker 174 51:36 0:41:51 0:02:54 3.907 kn 4.0
5 Ranger 28 Kelly McMahon C Udder Chaos 183 52:59 0:42:44 0:03:47 3.805 kn 5.0
6 Ericson 32 TM Larry Mariette C Key of Sea 168 53:19 0:43:55 0:04:57 3.781 kn 6.0
7 Ultimate 20 Gini Breidenbach C Running With Scissors 147 55:23 0:47:09 0:08:12 3.64 kn 7.0
8 San Juan 24 Derek Brochu C Northern Light 219 1:03:46 0:51:30 0:12:33 3.162 kn 8.0
9 Scampi 30 Paul Danielson  C Golden Draft 174 DNC       11.0
9 Cal 25 Brian Hammond C Ellida 216 DNC       11.0

DYC Fall Series Race #4 - C Fleet - 8/28/2019 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1810, Distance: 4.12, Course: 9, Wind dir: S, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/22 David Turnham  C Whiskey Jack 180 57:02 0:44:40 0:00:00 4.334 kn 1.0
2 J/22 Susan Mattis Turnham C Stellar Jay 180 58:02 0:45:40 0:01:00 4.26 kn 2.0
3 Scampi 30 Paul Danielson  C Golden Draft 174 1:00:59 0:49:02 0:04:22 4.054 kn 3.0
4 S2 7.9 IB Terry Anderson C Windwalker 174 1:01:30 0:49:33 0:04:53 4.02 kn 4.0
5 Lindenberg 26 IB  Matt Ruona C 99 Problems 177 1:02:11 0:50:02 0:05:21 3.975 kn 5.0
6 Ranger 28 Kelly McMahon C Udder Chaos 183 1:07:42 0:55:08 0:10:28 3.651 kn 6.0
7 San Juan 24 Derek Brochu C Northern Light 219 1:10:43 0:55:41 0:11:00 3.496 kn 7.0
8 Cal 25 Brian Hammond C Ellida 216 1:23:02 1:08:12 0:23:32 2.977 kn 8.0
9 Ultimate 20 Gini Breidenbach C Running With Scissors 147 DNC       11.0
9 Ericson 32 TM Larry Mariette C Key of Sea 168 DNC       11.0

DYC Fall Series Race #5 - C Fleet - 9/4/2019 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1810, Distance: 2.48, Course: 2, Ave wind: 4
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Ultimate 20 Gini Breidenbach C Running With Scissors 147 1:18:36 1:12:31 0:00:00 1.893 kn 1.0
2 Ranger 28 Kelly McMahon C Udder Chaos 183 1:21:17 1:13:43 0:01:12 1.831 kn 2.0
3 Lindenberg 26 IB  Matt Ruona C 99 Problems 177 1:24:16 1:16:57 0:04:26 1.766 kn 3.0
4 Scampi 30 Paul Danielson  C Golden Draft 174 1:25:17 1:18:05 0:05:34 1.745 kn 4.0
5 S2 7.9 IB Terry Anderson C Windwalker 174 1:26:36 1:19:24 0:06:53 1.718 kn 5.0
6 J/22 David Turnham  C Whiskey Jack 180 1:27:50 1:20:24 0:07:52 1.694 kn 6.0
7 J/22 Susan Mattis Turnham C Stellar Jay 180 1:30:08 1:22:42 0:10:10 1.651 kn 7.0
8 San Juan 24 Derek Brochu C Northern Light 219 1:40:23 1:31:20 0:18:48 1.482 kn 8.0
9 Cal 25 Brian Hammond C Ellida 216 1:54:10 1:45:14 0:32:43 1.303 kn 9.0
10 Ericson 32 TM Larry Mariette C Key of Sea 168 DNC       11.0

DYC Fall Series Race #1 - J24 Fleet - 08/7/2019 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1810, Distance: 3.92, Course: 9, Wind dir: NW, Ave wind: 12
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/24 Ben Stauber J24 Insatiable 168 50:08 0:39:09 0:00:00 4.691 kn 1.0
2 J/24 Scott Tompkins J24 Hundo 168 53:56 0:42:57 0:03:48 4.361 kn 2.0
3 J/24 Mike Signorelli J24 Send It 168 56:10 0:45:11 0:06:02 4.188 kn 3.0
4 J/24 Jay Erickson J24 Danger Zone 168 56:16 0:45:17 0:06:08 4.18 kn 4.0
5 J/24 Scott Halenbeck J24 Wai 168 DNC       6.0

DYC Fall Series Race #2 - J24 Fleet - 8/14/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 1.74, Course: 1, Ave wind: 4
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/24 Scott Tompkins J24 Hundo 168 42:01 0:37:09 0:00:00 2.485 kn 1.0
2 J/24 Jay Erickson J24 Danger Zone 168 47:00 0:42:08 0:04:59 2.221 kn 2.0
3 J/24 Ben Stauber J24 Insatiable 168 49:03 0:44:11 0:07:02 2.128 kn 3.0
4 J/24 Scott Halenbeck J24 Wai 168 51:17 0:46:25 0:09:16 2.036 kn 4.0
5 J/24 Mike Signorelli J24 Send It 168 56:07 0:51:15 0:14:06 1.86 kn 5.0

DYC Fall Series Race #3 - J24 Fleet - 8/21/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 3.36, Course: 9, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/24 Ben Stauber J24 Insatiable 168 48:21 0:38:57 0:00:00 4.17 kn 1.0
2 J/24 Scott Tompkins J24 Hundo 168 51:27 0:42:03 0:03:06 3.918 kn 2.0
3 J/24 Mike Signorelli J24 Send It 168 53:55 0:44:31 0:05:34 3.739 kn 3.0
4 J/24 Jay Erickson J24 Danger Zone 168 53:59 0:44:35 0:05:38 3.734 kn 4.0
5 J/24 Scott Halenbeck J24 Wai 168 57:24 0:48:00 0:09:03 3.512 kn 5.0

DYC Fall Series Race #4 - J24 Fleet - 8/28/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 4.12, Course: 9, Wind dir: S, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/24 Ben Stauber J24 Insatiable 168 56:51 0:45:19 0:00:00 4.348 kn 1.0
2 J/24 Scott Tompkins J24 Hundo 168 1:00:07 0:48:35 0:03:16 4.112 kn 2.0
3 J/24 Jay Erickson J24 Danger Zone 168 1:01:48 0:50:16 0:04:57 4 kn 3.0
4 J/24 Scott Halenbeck J24 Wai 168 1:02:55 0:51:23 0:06:04 3.929 kn 4.0
5 J/24 Mike Signorelli J24 Send It 168 1:12:52 1:01:20 0:16:01 3.392 kn 5.0

DYC Fall Series Race #5 - J24 Fleet - 9/4/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 2.48, Course: 2, Ave wind: 4
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 J/24 Ben Stauber J24 Insatiable 168 1:13:34 1:06:37 0:00:00 2.023 kn 1.0
2 J/24 Scott Tompkins J24 Hundo 168 1:19:57 1:13:00 0:06:23 1.861 kn 2.0
3 J/24 Scott Halenbeck J24 Wai 168 1:26:41 1:19:44 0:13:07 1.717 kn 3.0
4 J/24 Jay Erickson J24 Danger Zone 168 1:26:55 1:19:58 0:13:21 1.712 kn 4.0
5 J/24 Mike Signorelli J24 Send It 168 1:34:50 1:27:53 0:21:16 1.569 kn 5.0

DYC Fall Series Race #1 - Jib & Main Fleet - 08/7/2019 at 1800

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 1810, Distance: 3.92, Course: 9, Wind dir: NW, Ave wind: 12
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Pearson 33 Pat Collins  Jib & Main Satori 174 57:39 0:46:17 0:00:00 4.08 kn 1.0
2 Ericson 30+ Allen + Mary Reed Jib & Main Impetuous 189 1:03:57 0:51:36 0:05:19 3.678 kn 2.0
3 San Juan 28 Lauri Shefchik Jib & Main Bigger Juan 198 1:12:49 0:59:53 0:13:36 3.23 kn 3.0
4 C & C 32 Christain Fraser Jib & Main Cat III Bravo 184 DNC       5.0

DYC Fall Series Race #2 - Jib & Main Fleet - 8/14/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 1.74, Course: 1, Ave wind: 4
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 San Juan 28 Lauri Shefchik Jib & Main Bigger Juan 198 56:34 0:50:49 0:00:00 1.846 kn 1.0
2 Pearson 33 Pat Collins  Jib & Main Satori 174 56:23 0:51:20 0:00:31 1.852 kn 2.0
3 C & C 32 Christain Fraser Jib & Main Cat III Bravo 184 1:14:51 1:09:31 0:18:41 1.395 kn 3.0
4 Ericson 30+ Allen + Mary Reed Jib & Main Impetuous 189 DNC       5.0

DYC Fall Series Race #3 - Jib & Main Fleet - 8/21/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 3.36, Course: 9, Wind dir: NW, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Pearson 33 Pat Collins  Jib & Main Satori 174 57:52 0:48:07 0:00:00 3.484 kn 1.0
2 Ericson 30+ Allen + Mary Reed Jib & Main Impetuous 189 59:25 0:48:50 0:00:43 3.393 kn 2.0
3 San Juan 28 Lauri Shefchik Jib & Main Bigger Juan 198 59:59 0:48:54 0:00:46 3.361 kn 3.0
4 C & C 32 Christain Fraser Jib & Main Cat III Bravo 184 1:00:10 0:49:52 0:01:44 3.351 kn 4.0

DYC Fall Series Race #4 - Jib & Main Fleet - 8/28/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 4.12, Course: 9, Wind dir: S, Ave wind: 10
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Pearson 33 Pat Collins  Jib & Main Satori 174 59:10 0:47:13 0:00:00 4.178 kn 1.0
2 C & C 32 Christain Fraser Jib & Main Cat III Bravo 184 1:05:05 0:52:27 0:05:14 3.798 kn 2.0
3 San Juan 28 Lauri Shefchik Jib & Main Bigger Juan 198 1:10:-00 1:9:46:24 1:8:59:11 0.121 kn 3.0
4 Ericson 30+ Allen + Mary Reed Jib & Main Impetuous 189 DNC       5.0

DYC Fall Series Race #5 - Jib & Main Fleet - 9/4/2019 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1805, Distance: 2.48, Course: 2, Ave wind: 4
RankBoat TypeOwnerFleetBoatDYC PHRFElapsedCorrectedBCEAve speedPoints
1 Pearson 33 Pat Collins  Jib & Main Satori 174 1:25:03 1:17:51 0:00:00 1.75 kn 1.0
2 Ericson 30+ Allen + Mary Reed Jib & Main Impetuous 189 1:30:12 1:22:23 0:04:32 1.65 kn 2.0
3 San Juan 28 Lauri Shefchik Jib & Main Bigger Juan 198 1:39:29 1:31:18 0:13:26 1.496 kn 3.0
4 C & C 32 Christain Fraser Jib & Main Cat III Bravo 184 1:45:05 1:37:29 0:19:37 1.416 kn 4.0


www.duluthyachtclub.org
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com